Projektová činnosť

Medzinárodné

Biolúhovanie – Uvoľňovanie uzavretých častíc striebra zo silikátového matrixu biolúhovaním
Liberalization of locked Ag particles from silicate matrix by bioleaching
Program: Iné
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Štyriaková Iveta, PhD.
Anotácia: Laboratórne testy sú realizované ako časť iniciatívy zvýšiť výťažnosť získavania striebra z rudy uskladnenej na halde. Laboratórne testy sú založené na bakteriálnom lúhovaní suroviny, tento proces spôsobuje rozpúšťanie mineralného matrixu, v ktorom sú uzatvorené minerály striebra.Sleduje sa inhibícia ortute ako časť laboratórnych experimentov. Výsledky sú utajené podľa požiadaviek firmy z USA.
Doba trvania: 1.5.2012 – 30.5.2013

Národné

Získavanie vybraných kritických surovín z environmentálnych záťaží po baníctve, hutníctve a uhoľnej energetike
Recovery of Selected Critical Minerals from Environmental Loads after Mining, Metallurgy and Coal-Fired Power Industry
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Dolinská Silvia, PhD.
Anotácia: Významným zdrojom tzv. „kritických surovín“ resp. prvkov môžu byť aj minerálne odpady po banských (úpravníckych) a hutníckych aktivitách, ako aj odpady po uhoľnej energetike. Predkladaný návrh projektu zahŕňapodrobnú analýzu vybraných odpadov na Slovensku: čiernouhoľný popolček (Košice), odpad po flotácii a spracovaní polymetalických rúd (Markušovce), odpad z výroby oxidu hlinitého (skládka červeného kalu, Žiar nadHronom) z hľadiska obsahu kritických prvkov, ako je napr. skupina prvkov vzácnych zemín. Na základe nových poznatkov budú pre konkrétne odpady vypracované fyzikálne a fyzikálno-chemické postupy získavania koncentrátov kritických prvkov. Bude sa realizovať extrakcia kritických prvkov rôznymi chemickými činidlami a optimalizácia procesu lúhovania. K selektívnej separácii kritických prvkov z výluhov budú použité chemické a fyzikálno-chemické metódy. Taktiež bude skúmaný vplyv mikrovlnnej energie na účinnosť extrakcie kritickýchprvkov z odpadov.
Doba trvania: 1.1.2017 – 31.12.2020
Mikrovlnná syntéza polykomponentných materiálov pre úpravnícke a environmentálne technológie
Microwave-Assisted Synthesis of Polycomponent Materials for Mineral Processing and Environmental Technologies
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Zubrik Anton, PhD.
Anotácia: Projekt sa zaoberá syntézou, vlastnosťami a využitím magnetických uhlíkových materiálov pripravených na báze prírodných a priemyselných prekurzorov uhlíka (slovenské uhlie, biomasa, popolčeky). Magnetický uhlíkový materiál bude pripravený mikrovlnnou pyrolýzou, klasickou pyrolýzou ako aj koprecipitáciou s katiónmi železa na uhlíkovú matricu. Cieľom je pripraviť materiál s vysokým objemom pórov, veľkým špecifickým povrchom a vhodnými magnetickými vlastnosťami. Tieto kompozity budú charakterizované pomocou fyzikálnych afyzikálno-chemických metód a následne testované ako sorbenty ťažkých kovov a organických polutantov z vodných roztokov. Na odstránenie sorbentu z vody bude využitá magnetická filtrácia. Následne sa vykoná regenerácia sorbentov. Na základe výsledkov týkajúcich sa vlastnosti materiálu, účinnosti sorpcie a regenerácie bude navrhnutá schéma syntézy magnetických materiálov a ich cyklu (sorpcia/magnetická filtrácia/desorpcia/sorpcia) pri aplikáciách v environmentálnych technológiách.
Doba trvania: 1.1.2015 – 31.12.2018
Bioremediácia – Vývoj bioremediačnej technológie odstraňovania kovov z pôdy a sedimentov
The Development of Bioremediation Technology of Metals Removing from Soil and Sediment
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Danková Zuzana, PhD.
Anotácia: Kontaminácia pôdy a sedimentov ťažkými kovmi je jedným z hlavných environmentálnych problémov v celom svete. Ťažké kovy sú celkovo toxické a ťažko odstrániteľné z pôdneho a sedimentačného matrixu. Dôležitý je vývoj praktických a ekonomických spôsobov technológie odstraňovania a transformácie ťažkých kovov.Biologické metódy sú považované za efektívne a nenákladne alternatívy oproti fyzikálnochemickým metódam pre pôdnu a sedimentárnu remediáciu. Regulovaním podmienok biologických procesov je možné zvýšiťbakteriálnu aktivitu a tým uskutočniť bioremediácie viac efektívne v mobilizácii kovov. Biolúhovacie postupy prebiehajú pod aeróbnymi a anaerobnými podmienkami a bakteriálna aktivita vedie k zníženiu koncentrácie kovov v sedimentoch, ktoré môžu byť aplikované späť do pôdy. Kovy uvoľnené do výluhov budú akumulované sorpciou na vybraných minerálnych filtroch, pričom bude vyvíjaný uzavretý proces bioremediačnej technológie pre budúce sanácie znečistených území.
Doba trvania: 1.1.2015 – 31.12.2018
Uplatnenie mikrovlnnej energie pri intenzifikácii procesov extrakcie a pyrolýzy uhlia a odpadov
Microwave Energy Application for Intensification of Extraction and Pyrolytic Processes of Coal and Wastes
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Dolinská Silvia, PhD.
Anotácia: Projekt je zameraný na riešenie problematiky uplatnenia mikrovlnnej energie pri spracovaní energetických surovín a metalurgických odpadov. Budú optimalizované podmienky mikrovlnnej extrakcie záujmovýchorganických látok z uhlia a biomasy. Mikrovlnná pyrolýza uhlia a biomasy (slamy, trste, odpadov repky, kukurice a slnečnice) bude realizovaná pri rôznych podmienkach ohrevu a získané tuhé a kvapalné produkty budúanalyzované fyzikálnymi a chemickými metódami. Tuhé produkty budú po mikrovlnnej úprave testované ako sorbenty iónov ťažkých kovov pri čistení odpadových vôd. Aplikáciou mikrovlnnej energie v procesoch extrakcie metalurgických odpadov budú získané koncentráty s vysokým obsahom úžitkových zložiek. Na základe analýzy experimentálnych a teoretických výsledkov budú vyvinuté nové nekonvenčné metódy využívajúce mikrovlnnúenergiu pri daných procesov.
Doba trvania: 1.1.2013 – 31.12.2016
Štúdium vlastností kompozitov na báze bentonitu, kremenných pieskov a bakteriálnych buniek
Study of the properties of bentonite, quartz sand and bacterial cells based composites
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Danková Zuzana, PhD.
Anotácia: Cieľom predkladaného projektu je štúdium vlastností prírodných materiálov použiteľných ako zložky zmesného sorbenta v procese odstraňovania ťažkých a toxických kovov z vodného prostredia. Komponentmi zmesového materiálu budú bentonit a kremenný piesok modifikované precipitáciou oxidov kovov na ich povrchy. Modifikácie bentonitu a kremenného piesku, charakterizované zmenami v ich štruktúrnych, povrchových a pórovitých vlastnostiach poskytnú nové sorbenty, ktorých sorpčné vlastnosti sa posúdia v rámci experimentov. Použitie adherovaných bakteriálnych buniek na skúmané modifikované minerálne povrchy má za cieľ ďalšie vylepšenie sorpčných vlastností. Sorpčno-difúzne vlastnosti práškovej zmesi získané z kolónového experimentu umožnia stanoviť optimálny hmotnostný pomer modifikovaného bentonitu a kremenného piesku. Stimuláciou bakteriálnych buniek na povrchu zmesi sa očakáva regenerácia sorbentu.
Doba trvania: 1.1.2012 – 31.12.2014
Fyzikálne a fyzikálno-chemické vlastnosti modifikovaných prírodných minerálov s cieľom ich environmentálneho využitia
Physical and physico-chemical properties of modified natural minerals with the aim of their environmental utilization
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Mockovčiaková Annamária, PhD.
Doba trvania: 1.1.2009 – 31.12.2011
Riešenie teoretických a praktických problémov uplatnenia mikrovlnej energie v mineralurgii a environmentálnych technológiách
Solution of theoretical and practical problems of microwave energy application in minerallurgy and environmental technologies
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Jakabský Štefan, PhD.
Doba trvania: 1.5.2006 – 30.9.2009
Hodnotenie porchov a pórovitých štruktúr rôznych minerálov v chemických, fyzikálnych a biologických procesoch ich úpravy
Evaluation of surface and pore structure of various materials after chemical, physical and biological treatments
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Mockovčiaková Annamária, PhD.
Doba trvania: 1.1.2006 – 1.12.2008