Projektová činnosť

Medzinárodné

POTASSIAL – Bezodpadové zhodnotenie živcových surovín: Zelené aplikácie a udržateľné získavanie strategických nerastných surovín.
Zero-waste valorisation of feldspathic ores: Green application and sustainable sourcing of strategic raw materials.
Program: ERANET
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Achimovičová Marcela, PhD.
Anotácia: Živcové suroviny obsahujúce hlavne K-živce (KAlSi3O8) sa budú spracovávať hydro- a pyrometalurgickými procesmi, pričom sa bude primárne produkovať KCl, Al2O3 a SiO2 bez toho, aby vznikol akýkoľvek tuhý odpad. Cieľom je vyrobiť zo živcovej suroviny KCl s potenciálom jeho využitia ako hnojiva, vysoko čistý Al2O3 a SiC pre priemysel abrazív a syntetický SiO2 a Ca-silikát pre keramický priemysel. Štúdium zachytávania CO2 bude prvým pokusom o využitie živcových minerálov na uskladnenie CO2. Al2O3 sa bude vyrábať z nebauxitovej živcovej suroviny, pričom KCl bude možné získať súčasne ako produkt praženia a následného kondenzačného procesu pri výrobe oxidu hlinitého, čo je veľmi dôležité z hľadiska znižovania celkových nákladov na spracovanie.
Web stránka projektu: https://www.inonu.edu.tr/era-min3-potassial
Doba trvania: 15.4.2022 – 14.4.2025
MechSustInd – CA18112: Mechanochémia pre obnoviteľný priemysel
CA18112: Mechanochemistry for Sustainable Industry
Program: COST
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Baláž Matej, PhD.
Anotácia: Organická mechanochémia je schopná zredukovať, alebo úplne eliminovať využitie rozpúšťadiel, za súčasného zabezpečenia zvýšených výťažností a možnosti pracovať so širším spektrom reaktantov v porovnaní s roztokovou syntézou, lepšiu kryštalinitu finálnych produktov a dostupnosť produktom, ktoré môžu byť vytvorené iba vplyvom mechanickej aktivácie. Táto COST akcia sa zameriava na zriadenie multidisciplinárnej siete európskych vedcov, inžinierov, technológov, podnikateľov, ľudí z priemyslu a investorov s cieľom využitia mechanickej aktivácie v produkcii chemikálií cez obnoviteľné a ekonomicky dostupné techniky v priemernom a veľkom merítku. Špecifickým cieľom tejto akcie je harmonizovať fundamentálny a aplikovaný výskum s technologickými inováciami a priemyselnými potrebami, reprezentuje potrebný krok pre zvýšenie impaktu mechanického spracovania pre organickú syntézu a transfer špecifických vedomostí do premyslených sietí. Akcia plánuje zhromaždiť kritické množstvo ľudí z vedeckých inštitúcií v rámci EU, podnikov a priemyslu, prinášajúc tak rôzne oblasti expertízy a aplikácií. Vytváranie autoritatívnej komunity pre posunutie štúdie mechanochémie a povzbudenie jej využívanie v procesoch výroby bude katalyzovať strategické posuny v európskom mechanickom priemysle. Predpokladá sa, že reálnosť uskutočnenia mechanicky aktivovaných (organických) transformácií umožní dosiahnutie ďalekosiahlych cieľov spojených s vývojom zelenej ekonómie, vylepšením schopností európskeho trhu, inováciou procesného inžinierstva a rastom novej generácie špecializovaných výskumníkov.
Doba trvania: 1.5.2019 – 31.8.2023
CRM-EXTREME – Riešenie problému kritických surovín pre materiály v kritických podmienkach
Solutions for Critical Raw Materials Under Extreme Conditions
Program: COST
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Projekt sa zameriava na náhradu kritických surovín používaných vo vyspelých zliatinách a kompozitoch v extrémnych podmienkach teplot, záťaže, oteru a trenia v energetickom,automobilovom a dopravnom sektore
Web stránka projektu: http://www.cost.eu-COST Actions/ca/CA15102?
Doba trvania: 10.3.2016 – 9.3.2020
FOCAT – Fotokatalytické čistenie kontaminovaných vôd a vzduchu použitím nanomateriálov
Photocatalytic purification of contamined water and air using nanostructured materials
Program: Medzivládna dohoda
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Fabián Martin, PhD.
Anotácia: Projekt je zameraný na štúdium fotokatalytických procesov čistenia znečistených vôd a ovzdušia použitím nanomateriálov, založených predovšetkým na báze oxidov. V rámci riešenia projektu bude porovnávaná fotokatalytická účinnosť mechanochemicky pripravaných materiálov s ostatnými komerčnými fotokatalyzátormi. V súčasnosti je komerčný TiO2 (P25 Degussa, zmes anatasu a rutilu) jedným z najrozšírenejšie používaných fotokatalyzátorov pracujúcich v UV oblasti. Jedným z našich cieľov bude nahradiť jednu zo zložiek anatas/rutil iným oxidom tak, aby sa znížila hodnota šírky zakázaného pásma a fotokatalyzátor by bol aktívny aj vo viditeľnej oblasti elektromagnetického spektra. Štúdium kinetiky fotokatalytických reakcií na modelových plynných a kapalných roztokoch bude hodnotené na základe Langmuir – Hinshelwood modelu ako pre reakčné podmienky s kontinuálnym tak aj pre podmienky s dynamickým prietokom (použitím cirkulačnej pumpy plynu).
Doba trvania: 1.7.2016 – 29.12.2017
INHEMES – Priemyselná príprava sulfidov kovov mechanochemickou aktiváciou vo vibračných mlynoch
Industrial Synthesis of Metal Sulphides via Mechanochemical Activation in Vibration Mills
Program: Bilaterálne – iné
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Projekt rieši problematiku mechanochemickej syntézy sulfidu meďnatého. Časový priebeh je naplánovaný tak,že na ÚGt SAV bude skúmaná syntéza v laboratórnych mlynoch a na TU Clausthal jej realizácia v priemyselnom mlyne.
Doba trvania: 1.11.2015 – 31.10.2017
NANOAS – Nanoštruktúrne mechanochemicky modifikované zlúčeniny arzénu s protirakovinovým účinkom: od abinitio kvantovo-mechanickým modelom k experimentálnym overeniam
Mechanochemically-Nanostructurized Arsenicals with Guided Anticancer Functionality: from Ab-initio Quantum Chemical Modeling to Experimental Verification
Program: Medzivládna dohoda
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Projekt sa sústredí na modelovanie štruktúry, mechanochemickú prípravu, charakterizáciu abiologické testovanie binárnych As-S zlúčenín. Využije sa modelovanie As-S klastrov metódamivyvinutými pre výpočet topologických zvláštností v sformovaných molekulárnych sieťach.Vybrané štruktúry modifikované mechanochemickou cestou budú skúmané metódoupozitrónovej anihilačnej spektroskopie (PALS) za účelom stanovenia ich voľného objemu.Nanoštruktúrne As-S systémy budú testované in-vitro na vybraných líniách ľudskýchrakovinových buniek.
Doba trvania: 1.9.2015 – 31.12.2016
Mechanochemická technológia prípravy nanokryštalickej látky
Mechanochemical Technology of Nanocrystalline Substance Preparation
Program: Iné
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Boli vykonané testy mechanochemickej prípravy nanokryštalických látok pre špeciálne účely. V zmysle požiadaviek zmluvného partnera sú výsledky testovania utajené.
Doba trvania: 1.10.2014 – 8.2.2015
Mechanochemicky syntetizované nanomateriály, ich charakterizácia, fotokatalytické a antikarcinogénne vlastnosti
Mechanochemically synthesized nanomaterials, their characterization, photocatalytic and anticancer properties
Program: Medziakademická dohoda (MAD)
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Fabián Martin, PhD.
Anotácia: Nanokryštaliké oxidy pripravené mechanochemickými postupmi sú charakterizované nerovnovážnou štruktúrou obsahujúcou značný počet kryštalografických defektov. Tie spolu s vysokou hodnotou merného povrchu k objemu nanočastíc značne ovplyvňujú ich fizykálno-chemické vlastnosti. V rámci projektu boli pripravené a študované viaceré oxidy s jednoduchou štruktúrou.
Doba trvania: 1.1.2012 – 31.12.2014
JMELT – Hydrometalurgická technológia získavania antimónu z antimonitových koncentrátov
Hydrometallurgical Technology of Antimony Recovery from Antimonite Concentrates
Program: Iné
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Boli vykonané testy lúhovania antimónu z dodaných antimonitových (Sb2S3) koncentrátov za účelom dosiahnutia maximálnej výťažnosti antimónu kvôli zabezpečeniu prísunu antimónu pre odberateľa. Údaje o výsledkoch sú podľa zmluvných podmienok utajené.
Doba trvania: 13.9.2013 – 28.2.2014
Liečba arzénom v onkológii: mechanizmus účinku a nové formy dodania
Arsenic in Cancer Treatment: Mechanisms of Action and New Forms of Delivery
Program: Bilaterálne – iné
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Zlúčeniny arzénu sa používali v tradičnej čínskej medicíne a samotný realgár (As4S4) je súčasťou viac ako dvadsiatich liečiv. Stále chýbajúce látky na úspešnú liečbu rakoviny krvi v klinicky akceptovaných dávkach a zároveň rozmanité molekulové dráhy vyvolané arzénom podporujú ideu aplikácie zlúčenín arzénu ako pomocných látok v kombinácii s inými chemoterapeutikami. Zvýšená biodostupnosť nanoštrukturovaného realgáru a taktiež jeho príjem do rakovinových buniek môže zlepšiť cielenú liečbu. V tomto projekte sa bude študovať mechanizmus účinku realgáru na myelómové a melanómové bunky, typ bunkovej smrti spôsobené samotným realgárom a taktiež jeho kombináciou s konvenčnými a novými liekmi určenými na liečbu rakoviny. Experimenty sa budú vykonávať in-vitro a in-vivo na modelových zvieratách. Účinok modifikovaného realgáru sa bude porovnávať s bunkami, na ktoré nebudú aplikované dané liečivá. Očakáva sa vytvorenie netoxického systému cieleného transferu liečiv až k samotnej bunke bez zmeny funkcie daného liečiva, ktoré bude viesť k účinnejšej liečbe a redukcii vedľajších účinkov.
Doba trvania: 1.1.2011 – 31.12.2013
Mechanochemická syntéza, aktivácia a charakterizácia anorganických systémov: miešané oxidy, sulfidy, selenidy a karbonáty
Mechanochemical Synthesis, Activation and Characterization of Inorganic Chemical Systems: Mixed Oxides, Sulfides, Selenides and Carbonates
Program: Bilaterálne – iné
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Projekt je zameraný výskum procesov mechanochemickej syntézy a mechanickej aktivácie nových materiálov na báze selenidov (PbSe, ZnSe, CdSe), sulfidov (Cu3AsS4), miešaných oxidov medi, céria a titánu, ako aj karbonátov (CaCO3) s potenciálnou aplikáciou ako senzory, polovodiče a katalyzátory. Syntetizované nanomateriály budú charakterizované modernými metódami ako XRD, XPS, FTIR, FE-SEM, HRTEM, UV-vis DRS, Mossbauerova spektroskopia a diferenčná termická analýza. V závislosti od získaných výsledkov bude študovaná reaktivita pomocou modelov katalytických reakcií a sorpčných procesov. Dôležitou motiváciou pre návrh tohto projektu bolo využitie možností dostupných metód na charakterizáciu mechanochemicky pripravených nanomateriálov.
Doba trvania: 1.1.2012 – 31.1.2013
Mechanochemická syntéza a vlastnosti nanofázových materiálov
Mechanochemical Synthesis and Properties of Nanosized Materials
Program: Medziakademická dohoda (MAD)
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Mechanochemická syntéza a charakterizácia nanomateriálov (sulfidov, selenidov, spinelov na báze gália a titanátov).
Doba trvania: 1.1.2010 – 31.12.2011
MICRENA – Mikroštruktúra a fyzikálne vlastnosti multifunkčných nanomateriálov pripravených mechanochemickou syntézou
Microstructural related physical properties of multifunctional nanocrystalline materials synthesized by mechanochemical approach
Program: Bilaterálne – iné
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Fabián Martin, PhD.
Anotácia: Projekt sa zaoberá nekonvenčnou jednostupňovou mechanochemickou syntézou nanomateriálov so širokým uplatnením v priemysle a biomedicíne.
Doba trvania: 1.3.2010 – 31.12.2011
Multifunkčné materiály pripravené mechanochemickými reakciami
Multifunctional materials prepared by mechanochemical reactions
Program: Medziakademická dohoda (MAD)
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Achimovičová Marcela, PhD.
Anotácia: Mechanochemická syntéza nových kompozitných katalyzátorov na báze polyoxometalátov Ni, Fe a Co, CeO2, CeO2-Al2O3 a selenidov kovov pre procesy hydrodesulfurizácie, oxidácie CO a rozkladu alkoholov, ale aj mechanochemická modifikácia adsorbentov CO2 na báze kremičitanov.
Doba trvania: 2.1.2009 – 31.12.2010
SYNAPO – Syntéza nanokryštalických polovodičov mechanochemickou metódou
Synthesis of Nanocrystaline Semiconductors by Mechanochemical Method
Program: Bilaterálne – iné
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Projekt sa zameriava na syntézu a charakterizáciu zriedených magnetických polovodičov ZnxMn1-xS. Pre popis syntetizovaných nanoštruktúr sa použijú vyspelé analytické techniky ako XRD, AFM, TEM, HRTEM, SEM, magnetometria, UV-VIS, IR a XPS. Očakáva sa, že mechanochemická syntéza sa overí aj v priemyselnom mlyne pre overenie možnosti technologickej aplikácie.
Doba trvania: 1.2.2008 – 31.12.2009
Mechanochemická syntéza oxidov a sulfiov pre ochranu životného prostredia
Mechanochemical synthesis of oxides and sulfides for environmental protection
Program: Medziakademická dohoda (MAD)
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Dutková Erika, PhD.
Anotácia: Mechanochemická syntéza mixovaných oxidov ZrO2-Al2O3 a TiO2-Al2O3 a fyzikálno-chemická charakterizácia mechanochemicky syntetizovaných hydrodesulfurizačných katalyzátorov rôznymi technikami.
Doba trvania: 1.1.2006 – 31.12.2008
Štúdium generovania a reakcií voľných radikálov a paramagnetických centier metodou EPR spektroskopie
Study of Generation and Reactions of Free Radicals and Paramagnetic Centers by Method of ESR Spectroscopy
Program: Medziakademická dohoda (MAD)
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Doba trvania: 1.1.2006 – 31.12.2008
Mechanochemická syntéza a vlastnosti nanokryštalických materiálov
Mechanochemical Synthesis and Properties of Nanocrystalline Material
Program: Medziakademická dohoda (MAD)
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Doba trvania: 1.1.2006 – 31.12.2007
Mechanochemická príprava nanofázových liečív pre aplikáciu pri liečbe rakoviny
Mechanical Preparation of Nanosized Pharmacentical Drugs for Application in Cancer Therapy
Program: Multilaterálne – iné
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Nepodarilo sa najst vsetky partnerske krajiny.
Doba trvania: 1.1.2005 – 31.1.2006
Zachytávanie oxidu uhličitého na mechanicky aktivovaných mineráloch
Carbon Dioxide Sequestration by Mechanically Activated Minerals
Program: Bilaterálne – iné
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Doba trvania: 1.1.2005 – 31.1.2006

Národné

Pokročilý spôsob prípravy vybraných chalkogenidov kovov vysoko-energetickým mletím ako potenciálnych materiálov pre konverziu energie.
Advanced method of preparation of selected metal chalcogenides by high-energy milling as potential materials for energy conversion.
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Achimovičová Marcela, PhD.
Anotácia: Vedecký projekt bude zameraný na pokročilý spôsob prípravy chalkogenidov, selenidov a selenospinelov kovovvysoko-energetickým mletím, charakterizáciu ich fyzikálno-chemických a termoelektrických vlastností spotenciálom použitia v termoelektrických generátoroch. V planetárnych guľových mlynoch sa uskutoční prípravaselenidov, syntetických analógov minerálov naumanitu (Ag2Se), berzelianitu (Cu2-xSe), selenospinelov typuMe3Se4, kde Me = Fe, Ni, Co a CuCr2Se4, prípadne sa použije kombinovaný mechano/termický prístup.Úpravníckou technikou mletia sa bude realizovať aj príprava dopovaných selenidov elementárnym Ag(Cu2-xAgxSe; x=0,1-2) a Zn, Mn, I a iné; (Cu1-xTxCr2Se4-xIx; x=0,1-1) za účelom zlepšenia ich termoelektrickejúčinnosti. Bude sa sledovať kinetika, fázové zloženie, morfológia nedopovaných a dopovaných selenidov,podmienky kompaktizácie práškov a zisťovať ich termoparametre, resp. optické, elektrické a magnetickévlastnosti. Vlastnosti syntetických analógov budú porovnané s prírodnými minerálmi.
Doba trvania: 1.1.2023 – 31.12.2026
Vysoko-energetické mletie vaječného odpadu na báze kalcitu a vybraných rastlín pre prípravu nanokryštalických minerálov a environmentálne aplikácie
High-energy milling of calcite-based eggshell waste and selected plants for preparation of nanocrystalline minerals and environmental applications
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Baláž Matej, PhD.
Anotácia: Vysoko-energetické mletie je úpravnícka technika pôvodne vyvinutá na spracovanie surovín počas banskej činnosti. V navrhovanom projekte sa použije na úpravu kalcitového minerálu prítomného v odpade z vaječných škrupín, aby sa zlepšila jeho adsorpčná schopnosť voči vybraným iónom ťažkých kovov a farbivám z modelových roztokov aj zo skutočných odpadových vôd z banských oblastí. Ďalej sa kalcit na biologickej báze a organický zvyšok použijú ako aktívne reaktanty pri syntéze na získanie nanokryštalických minerálov (sulfidy, oxidy a ich kompozity) a ako katalyzátor pre vybrané organické reakcie. Adsorpcia aj syntéza nanomateriálov sa tiež uskutočnia s vybranými bežnými rastlinami ako prírodnými surovinami. Vaječná škrupina a vybrané rastliny sa tiež použijú ako redukčné činidlá na získanie nanočastíc Ag a AgCl. Aplikácie získaných produktov v oblastiach fotokatalýzy, termoelektrických materiálov a biomedicíny budú testované v spolupráci so zahraničnými partnermi.
Doba trvania: 1.1.2022 – 31.12.2025
MULTINANO – Chalkogenidy ako perspektívne, ekologicky a ekonomicky prijatelné nanomateriály pre energetiku a medicínu
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Projekt sa bude zaoberať syntézou, charakterizáciou a využitím vyspelých chalkogenidových materiálov preaplikácie v energetike a medicíne. Predmetom výskumu budú binárne, ternárne a kvartérne zlúčeniny medi svariabilným zložením. V energetike pôjde o testovanie ich využiteľnosti pre termoelektrické a fotovoltickémateriály. V medicíne sa bude skúmať ich použitie pre zobrazovacie techniky a tiež ako potenciálne liečivá santibakteriálnym a protinádorovým účinkom. V projekte sa bude aplikovať aparát mechanochémie s možnosťouprípravy uvedených materiálov vo veľkom merítku.
Doba trvania: 1.7.2019 – 30.6.2023
Vysoko-energetické mletie pre syntézu nanomateriálov bio-prístupom a vybrané environmentálne aplikácie
High-energy milling for the synthesis of nanomaterials using bio-approach and selected environmental applications
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Baláž Matej, PhD.
Anotácia: Vedecký projekt je zameraný na mechanochemickú syntézu vybraných nanomateriálov kombináciou vysoko-energetického mletia a zeleného prístupu s využitím prekurzorov na báze minerálov, prírodných materiálov a odpadov. Mechanochemická redukcia sa zameria na prípravu nanokryštalických kovov s baktericídnymi účinkami (Ag, Cu). Zároveň bude projekt zameraný aj environmentálne, nakoľko sa bude na prírodných odpadoch na báze kalcitu skúmať možnosť využitia mechanochémie pri likvidácii halogénovaných zlúčenín a sorpcii toxických kovových iónov prítomných v odpadových vodách po banskej a hutníckej činnosti. Environmentálne hľadisko bude rezonovať aj pri štúdiu vybraných organických reakcií, kde mechanochémia umožňuje ich realizáciu v tuhej fáze bez použitia toxických rozpúšťadiel (solvent-free technology). Pre charakterizáciu produktov a monitorovanie environmentálnych ukazovateľov sa budú využívať dostupné charakterizačné metódy. Projekt rozširuje aplikačný potenciál mineralurgie s dosahom aj na hutnícku problematiku.
Doba trvania: 1.1.2018 – 31.12.2021
Príprava a funkcionalizácia chalkogenidových minerálov a ich nanokompozitov vysoko-energetickým mletím
Preparation and functionalization of chalcogenide minerals and their nanocomposites by high-energy milling
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Dutková Erika, PhD.
Anotácia: Vedecký projekt je zameraný na prípravu nanokryštalických binárnych, ternárnych a kvartérnych chalkogenidových minerálov (sulfidov, selenidov) a ich nanokompozitov aplikáciou mechanochemických postupov použitím vysoko-energetického mletia v laboratórnych a priemyselných mlynoch. Takto pripravené zlúčeniny budú detailne charakterizované z hľadiska ich povrchových, štruktúrnych i morfologických vlastností využitím širokého spektra techník. V neposlednom rade budú testované aj vlastnosti syntetizovaných nanokryštalických chalkogenidových minerálov a ich nanokompozitov z hľadiska ich aplikačného potenciálu, predovšetkým ich optoelektronické, fotokatalytické a biologické vlastnosti. V rámci riešenia projektu budú pripravené aj sulfidické minerály použitím prírodných materiálov ako prekurzorov síry. Mechanochemické pokrývanie syntetizovaných nanoštruktúrnych minerálov biokompatibilnými látkami (funkcionalizácia) bude taktiež predmetom skúmania.
Doba trvania: 1.1.2018 – 31.12.2020
SEMINANO – Mechanochémia polovodičových nanokryštálov: od minerálov k materiálom a liekom
Mechanochemistry of Semiconductor Nanocrystals: from Minerals to Materials and Drugs
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Vedecký projekt sa sústredí na vypracovanie špeciálnych mechanochemických postupov syntézy vyspelýchmateriálov s vysokým stupňom využitia v nanotechnológiách. Budú aplikované nasledovné postupy:mechanochemická syntéza, mechanochemická redukcia, mechanická aktivácia a nanomletie. Výskum a vývoj vrámci tohto projektu sa bude zaoberať niekoľkými perspektívnymi nanofázovými materiálmi (hlavne polovodičovénanokryštály, QDs), ktoré budú charakterizované súborom sofistikovaných metód. Po realizácii syntéz acharakterizácii bude detailne študované využitie v materiálových vedách (optické vlastnosti), medicíne (toxicita aprotirakovinové účinky) a v metalurgii (príprava nanofáz). Špeciálna pozornosť sa bude venovať vzťahu medziparametrami syntézy a vlastnosťami, ktoré sa u aplikovaných procesov využívajú.
Doba trvania: 1.7.2015 – 30.6.2019
Mechanochémia tuhých látok pre využitie a nanotechnológiách
Mechanochemistry of Solids for Utilization in Nanotechnologies
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Vedecký projekt sa sústredí na vypracovanie mechanochemických postupov prípravy látok s vysokým stupňom využitia v nanotechnológii. Budú aplikované procesy mechanickej aktivácie, mechanochemickej syntézy a nanomletia používané v mechanochémii s cieľom vyriešiť vedecké ciele projektu. Študované ciele budú pokrývať arzenidy (InAs), oxidy (Fe3O4), karbonáty (CaCO3) a chalkogenidy (MexAy) (Me=Cd,Zn,As; A=S,Se)). V niektorých prípadoch bude študovaná modifikácia nanočastíc jadra pokrytých organickými činidlami.
Doba trvania: 1.1.2014 – 31.12.2017
CFNT-MVEP – Centrum fyziky nízkych teplôt a materiálového výskumu v extrémnych podmienkach
Center of Low Temperature Physics and Materials Research in Extremal Conditions
Program: Centrá excelentnosti SAV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: V spolupráci s dvoma ďalšími ústavmi SAV a Prírodovedeckou fakultou UPJŠ bude študovaných niekoľko perspektívnych materiálov pri extrémnych podmienkach, nízkej teplote a vysokoenergetickom mletí. Vzájomná výmena poznatkov, ako aj experimentálnych zariadení bude využitá pre získanie nanomateriálov s neočakávanými vlastnosťami.
Doba trvania: 4.8.2011 – 3.8.2015
GEOCEX – Centrum excelentnosti pre integrovaný výskum geosféry Zeme
Centre of Excellence for Integrative Research of the Earth´s Geosphere
Program: Štrukturálne fondy EÚ Výskum a vývoj
Zodpovedný riešiteľ: MVDr. Kupka Daniel, PhD.
Anotácia: Strategický cieľ projektu spočíva v podpore excelencie integrovaného výskumu geosféry Zeme s dôrazom na rozvoj požadovanej infraštruktúry, medzinárodnej spolupráce a vzdelávania. Realizácia projektu výrazne prispela k vylepšeniu laboratórneho vybavenia výskumných inštitúcií v Banskobystrickom a Košickom regióne (Ústav vied o Zemi SAV – pobočka Banská Bystrica, Ústav geotechniky SAV Košice a Technická univerzita vo Zvolene), ktorá sa prejaví vo vyššej kvalite vedeckých výstupov a účasti v medzinárodných výskumných projektov. Integrovaný výskum bol realizovaný v štyroch hlavných aktivitách: Hlavný partner. Ústav vied o Zemi SAV:1) – Analýza globálnych zmien a ich vplyv na ekosystém a biodiverzitu Zeme (dokumentácia a datovanie globálnych zmien, analýza fosílnych ekosystémov, identifikácia evolučných zmien biodiverzity, rekonštrukcia klimatickej histórie Zeme, identifikácia náhlych katastrofických udalostí).2) Výskum procesov tvorby kôry a geodynamické podmienky Zeme (geochemické a petrogenetické podmienky tvorby litosféry, geológia útvarov, orogenická štruktúra a paleogeografický vývoj Západných Karpát).Partner 1. Ústav geotechniky SAV Košice: 3) Štúdium biogeochemických procesov and environmentálnych aspektov ochrany baníckej krajiny Partner 2. Technická univerzita vo Zvolene: 4) Štúdium materiálovo-energetických tokoch vrchnej časti geosféryV rámci projektu boli na ÚGt SAV založené tieto laboratóriá: – Laboratórium geomikrobiológie – Laboratórium tuhej fázy aerosólov
Web stránka projektu: http://www.geol.sav.sk/centex/
Doba trvania: 1.9.2010 – 28.2.2015
MECHANO – Mechanochemická modifikácia minerálov pre vyspelé nanotechnologické aplikácie
Mechanochemical Modification of Minerals for Advanced Nanotechnology Applications
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Vedecký projekt sa sústredí na modifikáciu vlastností vybraných minerálov mechanochemickými postupmi. Intenzívne mletie generuje v mineráloch zmeny celého radu fyzikálne-chemických vlastností, ktoré je možné využiť pre vyspelé aplikácie v rôznych odvetviach. Pre environmentálne aplikácie sa využije schopnosť aktivovaných silikátov viazať oxid uhličitý. Podobnú schopnosť vykazujú oxidy a karbonáty pri sorpcii toxických kovov z roztoku. Dvojstupňový rozklad sulfidov pri intervencii mechanochemického lúhovania vedie k nanotechnologickým aplikáciám prípravy nanokryštalickej medi. Mechanochemická príprava nanokryštalických syntetických minerálov na báze sulfidov, selenidov a titanátov vedie k aplikáciám v materiálovom inžinierstve. Nanosuspenzie sulfidu arzénu vykazujú nový, v Európe doteraz neskúmaný priaznivý efekt pri eliminácii rakovinových buniek.
Doba trvania: 1.5.2011 – 31.10.2014
Mechanická aktivácia minerálov pre environmentálne, materiálové a terapeutické aplikácie
Mechanical Activation of Minerals for Environmental, Materials and Terapeutic Application
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Vedecký projekt sa sústredí na modifikáciu vlastností vybraných minerálov mechanickou aktiváciou. Mechanická aktivácia v zariadeniach intenzívneho mletia generuje v mineráloch zmeny celého radu fyzikálnochemických vlastností, ktoré je možné využiť pre environmentálne, materiálové a terapeutické aplikácie. Budú sa skúmať minerály na báze sulfidov, karbonátov a silikátov. Využije sa potenciál aktivovaných minerálov pre sorpciu kadmia a arzénu z roztokov a oxidu uhličitého z plynnej fázy, prípravu nanokryštalickej medi a zinku a overenie možnosti využitia sulfidov arzénu pre deštrukciu rakovinových buniek.
Doba trvania: 1.1.2011 – 31.12.2013
Príprava nanokryštalických polovodičov na báze selenidov vysoko-energetickým mletím
High-energy milling preparation of nanocrystalline semiconductors on the basis of selenides
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Achimovičová Marcela, PhD.
Anotácia: Vedecký projekt bude zameraný na prípravu nanokryštalických polovodičov na báze selenidov bizmutu a cínu vysoko-energetickým mletím a ich charakterizáciu. V planetárnom guľovom mlyne sa uskutoční konvenčná mechanochemická syntéza selenidov cínu (SnSe2) a bizmutu (BiSe, Bi2Se3) z elementárnych prekurzorov (Sn, Bi, Se). Procesom mechanicky indukovanej samo-udržiavacej reakcie (MSR) sa bude sledovať mechanizmus syntézy selenidov bizmutu v špeciálne upravenom mlecom zariadení. Bude sa študovať spôsob dezagregácie častíc mechanochemicky syntetizovaných selenidových polovodičov použitím pobrchovo-aktívnych látok a taktiež sa overí možnosť využitia selenidu cínu ako elektródového materiálu pre Li-batérie.
Doba trvania: 2.1.2011 – 31.12.2013
ARMOLI – Minerály arzénu v moderných aplikáciach
Arsenic minerals in advanced applications
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Projekt sa zameriava na využitie minerálov a zlúčenín arzénu pre netradičné aplikácie. Budú sa študovať možnosti eliminácie rozpustných foriem arzénu na minerálnych nanosorbentoch z environmentálneho aspektu. Bude skúmaná možnosť využitia minerálov arzénu v materiálovom a onkologickom výskume. Využijú sa možnosti mechanochémie pri tvorbe nanokryštalických štruktúr s unikátnymi vlastnosťami. Riešenie projektu bude realizované v rámci doktorandskej dizertačnej práce.
Doba trvania: 1.9.2009 – 30.8.2013
nanoCEXmat II – Budovanie infraštruktúry Centra excelentnosti progresívnych materiálov s nano a submikrónovou štruktúrou
Building of Infrastructure of Centre of Excellence of Progressive Materials with Nano- and Submicrone Structure
Program: Štrukturálne fondy EÚ Výskum a vývoj
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: V rámci prekladaného projektu sa bude modernizovať súčasný experimentálny prístrojový park Oddelenia mechanochémie ÚGt SAV. Bolo prehodnotené možné využitie nových zariadení pre charakterizáciu nanofáz, na základe ktorého sa vykonal návrh pre nákupy. Tieto aktivity sa vykonali podľa potrieb všetkých riešiteľov / členov projektu nanoCEXmat II s cieľom zvýšiť úroveň prístrojového parku výskumných ústavov a univerzít vo Východoslovenskom regióne.
Doba trvania: 1.5.2010 – 30.4.2013
NANOCEXMAT – Centrum excelentnosti progresívnych materiálov s nano a submikrónovou štruktúrou
Centre of Excellence of Progressive Materials with Nano- and Submicrone Structure
Program: Štrukturálne fondy EÚ Výskum a vývoj
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Doba trvania: 1.5.2009 – 30.4.2011
NANOSMART – Centrum nanokryštalických materiálov
Centre of Nanocrystalline Materials
Program: Centrá excelentnosti SAV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Doba trvania: 1.1.2007 – 31.12.2010
Využitie mechanochemických postupov v mineralurgických procesoch a pri príprave nanomateriálov
Using of mechanochemical methods in mineralurgical processes and at preparation of nanomaterials
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Achimovičová Marcela, PhD.
Anotácia: Výskum sa sústredí na využitie mechanochemických postupov v mineralurgických procesoch a na prípravu nanokryštalických polovodičov a nanokompozitov. Vedecký projekt bude skúmať možnosti mechanochemickej syntézy sulfidov, resp. selenidov kovov a mechanochemickej redukcie sulfidov kovov horčíkom v laboratórnom aj priemyselnom mlyne. Mechanickou aktiváciou sa budú modifikovať vlastnosti cementátorov, čo prispeje k zefektívneniu technológie cementácie. Taktiež sa mechanická aktivácia minerálov použije pri mechanochemickej karbonizácii vybraných minerálov, čo bude mať vplyv na proces zachytávania CO2 skúmanými minerálmi. V projekte sa zrealizuje nekyanidový spôsob extrakcie zlata a striebra z Au-Ag odpadov.
Doba trvania: 1.1.2008 – 31.12.2010
MENANO – Mechanochemická syntéza nanokryštalických látok pre aplikácie vo vyspelých technológiach
Mechanochemical synthesis of nanocrystalline materials for applications in advanced technology
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Mechanochemická syntéza nanokryštalických látok z rôznych prekurzorov v laboratórnom a priemyselnom merítku. Charakterizácia syntetizovaných látok a ich testovanie. V deviatich etapách riešenia sa projekt zameria na prípravu nanokryštalických polovodičov a nanokompozitov kov-keramika v laboratórnych a priemyselných mlynoch, štúdium 1D štruktúr, kinetiky syntézy a sprievodných efektov agregácie. Syntetizované materiály sa budú charakterizovať modernými identifikačnými metódami a testovať ako potenciálne nanosorbenty pri eliminácii toxických kovov z roztokov.
Doba trvania: 1.2.2007 – 31.12.2009
ZOMEKA – Zachytávanie CO2 mechanochemickou karbonizáciou nerastov
CO2 sequestration by mechanochemical carbonation of minerals
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Projekt sa sústredí na modifikáciu vlastností nerastov schopných za určitých podmienok viazať oxid uhličitý. Keďze sa jedná o doktorandskú dizertačnú prácu, v úvodnej časti sa zameriava na literárnu rešerš venovanú rôznym spôsobom zachytávania oxidu uhličitého. Experimentálne práce sa sústredia na optimalizáciu mechanochemickej aktivácie nerastov ich intenzívnym mletím. V laboratórnych podmienkach sa preskúma mletie v planetárnom mlyne a v atritore, ktoré umožňujú aplikovať rôzne režimy mletia uplatňujúce sa v technologických podmienkach. Reaktivita pripravených disperzií sa overí v ich interakcii s oxidom uhličitým a verifikuje pre vzorky aktivované v priemyselnom mlyne. Záverečná časť projektu bude venovaná napísaniu doktorandskej dizertačnej práce.
Doba trvania: 1.11.2006 – 30.11.2009
Mechanochemická príprava nanokryštalických látok a ich využitie v mineralurgii
Mechanochemical Preparation of Nanocrystalline Substances and its Application in Mineral Processing
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Doba trvania: 1.1.2005 – 1.12.2007
FOCAT – Fotokatalytické čistenie kontaminovaných vôd a vzduchu použitím nanomateriálov
Photocatalytic purification of contamined water and air using nanostructured materials
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Fabián Martin, PhD.
Anotácia: Projekt je zameraný na štúdium fotokatalytických procesov čistenia znečistených vôd a ovzdušia použitím nanomateriálov, založených predovšetkým na báze oxidov. V rámci riešenia projektu bude porovnávaná fotokatalytická účinnosť mechanochemicky pripravaných materiálov s ostatnými komerčnými fotokatalyzátormi. V súčasnosti je komerčný TiO2 (P25 Degussa, zmes anatasu a rutilu) jedným z najrozšírenejšie používaných fotokatalyzátorov pracujúcich v UV oblasti. Jedným z našich cieľov bude nahradiť jednu zo zložiek anatas/rutil iným oxidom tak, aby sa znížila hodnota šírky zakázaného pásma a fotokatalyzátor by bol aktívny aj vo viditeľnej oblasti elektromagnetického spektra. Štúdium kinetiky fotokatalytických reakcií na modelových plynných a kapalných roztokoch bude hodnotené na základe Langmuir – Hinshelwood modelu ako pre reakčné podmienky s kontinuálnym tak aj pre podmienky s dynamickým prietokom (použitím cirkulačnej pumpy plynu).
Doba trvania: 0.0.0000 – 0.0.0000