Projektová činnosť

Medzinárodné

AdOX – Vzťahy medzi štruktúrou a funkčnými vlastnosťami vo vyspelých nanooxidoch určených pre uskladňovanie energie
Structure-Function Relationship of Advanced Nanooxides for Energy Storage Devices
Program: Medzivládna dohoda
Zodpovedný riešiteľ: prof. RNDr. Šepelák Vladimír, DrSc.
Anotácia: Hlavným cieľom navrhovaného projektu je v rámci multidisciplinárnej oblasti, chémie tuhých látok, vyvinúť/nájsť inovatívne a sofistikované chemické spôsoby, vďaka ktorým bude možné pripraviť energetické materiály. Základný koncept je zameraný na nasledujúce body: (i) získať vybrané komplexné oxidy použitím vyselektovaných prekurzorov, (ii) využiť tzv. „pevné rozhranie“ medzi tuhými anorganickými-organickými látkami, (iii), využiť unikátne a nekonvenčné procesy, ako sú mechanická aktivácia a mikrovlnové technológie, a (iv) charakterizovať produkty s ohľadom na podmienky prípravy, neovplyvňujúce ich konečné vlastnosti (napr. zníženie kapacity Li-ion a Na-iónových batérií) a reprodukovateľnosť. Cieľové materiály zahŕňajú (i), Li- a Na- obsahujúce nanokryštalické komplexné oxidy vo forme spinelov, garnetov, pyroxenov, olivínov a ortosilikátov a (ii) nanočastice oxidov (SiO2, SnO2 a TiO2) s čiastočne redukovanými a čiastočne vymenenými aniónmi.U oxidov syntetizovaných nekonvenčnou metódou sa očakávajú modifikované/”vylepšené” štrukturne a elektrochemické vlastnosti.V rámci navrhovaného projektu sa špeciálny dôraz kladie na systematické štúdium štruktúrnych a funkčných vlastností produktov so zreteľom na ich možnú aplikáciu ako energetických materiálov. Konečným cieľom projektu je optimalizácia a navrhnutie reálnej štruktúry pripravených produktov vykazujúcich napr. najvyššiu možnú Li+ (Na+) iónovú vodivosť získanú systematickým ovplyvňovaním aditívami a aplikácia metódy prípravy s najvyššou precíznosťou.
Web stránka projektu: http://adox.rie.shizuoka.ac.jp/
Doba trvania: 1.10.2015 – 30.9.2018
FOCAT – Fotokatalytické čistenie kontaminovaných vôd a vzduchu použitím nanomateriálov
Photocatalytic purification of contamined water and air using nanostructured materials
Program: Medzivládna dohoda
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Fabián Martin, PhD.
Anotácia: Projekt je zameraný na štúdium fotokatalytických procesov čistenia znečistených vôd a ovzdušia použitím nanomateriálov, založených predovšetkým na báze oxidov. V rámci riešenia projektu bude porovnávaná fotokatalytická účinnosť mechanochemicky pripravaných materiálov s ostatnými komerčnými fotokatalyzátormi. V súčasnosti je komerčný TiO2 (P25 Degussa, zmes anatasu a rutilu) jedným z najrozšírenejšie používaných fotokatalyzátorov pracujúcich v UV oblasti. Jedným z našich cieľov bude nahradiť jednu zo zložiek anatas/rutil iným oxidom tak, aby sa znížila hodnota šírky zakázaného pásma a fotokatalyzátor by bol aktívny aj vo viditeľnej oblasti elektromagnetického spektra. Štúdium kinetiky fotokatalytických reakcií na modelových plynných a kapalných roztokoch bude hodnotené na základe Langmuir – Hinshelwood modelu ako pre reakčné podmienky s kontinuálnym tak aj pre podmienky s dynamickým prietokom (použitím cirkulačnej pumpy plynu).
Doba trvania: 1.7.2016 – 29.12.2017
Mechanochemicky syntetizované nanomateriály, ich charakterizácia, fotokatalytické a antikarcinogénne vlastnosti
Mechanochemically synthesized nanomaterials, their characterization, photocatalytic and anticancer properties
Program: Medziakademická dohoda (MAD)
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Fabián Martin, PhD.
Anotácia: Nanokryštaliké oxidy pripravené mechanochemickými postupmi sú charakterizované nerovnovážnou štruktúrou obsahujúcou značný počet kryštalografických defektov. Tie spolu s vysokou hodnotou merného povrchu k objemu nanočastíc značne ovplyvňujú ich fizykálno-chemické vlastnosti. V rámci projektu boli pripravené a študované viaceré oxidy s jednoduchou štruktúrou.
Doba trvania: 1.1.2012 – 31.12.2014
VKVŽM – Vývoj kompozitných, vysoko žiaruvzdorných materiálov na báze čiernouhoľného popolčeka
Development of new composite heat-proof materials based on fly ash
Program: Bilaterálne – iné
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Praščáková Mária, PhD.
Anotácia: Projekt bude zameraný na experimentálne štúdium korelačných vzťahov pomeru majoritných prvkov Al a Si v energetických popolčekoch a aditíva pre vývoj nových kompozitných materiálov mullitového typu. Z čiernouhoľného popolčeka bude s pridaním Al aditíva v intervale blízkom stechiometrického pomeru syntetizovaná nová kompozitná hmota s využitím mechanochemickej pred úpravy ako intenzifikačného faktora pred samotným finálnym termickým procesom transformácie.
Doba trvania: 1.1.2010 – 31.12.2011
Multifunkčné materiály pripravené mechanochemickými reakciami
Multifunctional materials prepared by mechanochemical reactions
Program: Medziakademická dohoda (MAD)
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Achimovičová Marcela, PhD.
Anotácia: Mechanochemická syntéza nových kompozitných katalyzátorov na báze polyoxometalátov Ni, Fe a Co, CeO2, CeO2-Al2O3 a selenidov kovov pre procesy hydrodesulfurizácie, oxidácie CO a rozkladu alkoholov, ale aj mechanochemická modifikácia adsorbentov CO2 na báze kremičitanov.
Doba trvania: 2.1.2009 – 31.12.2010

Národné

CAMBIOREG – Alternatívne metódy hodnotenia biokompatibility pórovitých materiálov vyvíjaných pre regeneráciu kostného tkaniva
Alternative methods of biocompatibility assessment of porous materials developed for the bone tissue regeneration
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Baláž Matej, DrSc.
Anotácia: Predkladaný projekt rieši problematiku in vitro testovania inovatívnych pórovitých materiálov a ich následné in vivotestovanie biokompatibility bez alebo s osídlenými bunkami vo vzťahu k regenerácii kostného tkaniva. Vedeckúúroveň projektu zvyšuje doposiaľ málo študované prepojenie na materiál nasadených endotel ových buniek avopred vytvorených kapilár s okolitými cievami chorioalantoickej membrány (CAM) vtáčieho embrya. Projektintenzívne využíva dostupné alternatívne in vitro a in vivo modely s ohľadom na zachovanie princípov 3Rs, čímsleduje súčasný trend v oblasti vedy a výskumu a bude sa významne podieľať na znižovaní počtuexperimentálnych zvierat v procese hodnotenia biokompatibility. Projekt zároveň podporuje multidisciplinárnyprístup, keďže prepája in vitro a in vivo sledovanie biokompatibility pripravených materiálov a biomateriálovéinžinierstvo, čo umožní lepšie posúdenie využitia biomateriálov v lekárskych aplikáciách. Významným bodomprojektu je snaha o vytvorenie vaskularizovaného a teda životaschopného konštruktu kostného tkanivavýznamného nielen pre oblasť implantológie ale aj v oblasti tvorby tkanivových modelov pre vývojové, fyziologické,patologicko-fyziologické a ďalšie biomedicínske štúdie. Vytvorenie vaskularizovanej tkanivovej náhrady, vrátanekomplexu pórovitého materiálu s bunkami a napojenie kapilárneho riečišťa konštruktu na cievny systém príjemcuby významne pozitívnym smerom posunul hranice tkanivového inžinierstva. Projekt by teda mal poskytnúťrelevantné odpovede na otázky týkajúce sa schopnosti biomateriálov stimulovať tvorbu nových ciev alebo či jenovovyt vorený konštrukt s bunkami vhodný pre tvorbu modelu kostného tkaniva in vitro či ex ovo.
Doba trvania: 1.7.2024 – 30.6.2028
Pokročilý spôsob prípravy vybraných chalkogenidov kovov vysoko-energetickým mletím ako potenciálnych materiálov pre konverziu energie.
Advanced method of preparation of selected metal chalcogenides by high-energy milling as potential materials for energy conversion.
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Achimovičová Marcela, PhD.
Anotácia: Vedecký projekt bude zameraný na pokročilý spôsob prípravy chalkogenidov, selenidov a selenospinelov kovovvysoko-energetickým mletím, charakterizáciu ich fyzikálno-chemických a termoelektrických vlastností spotenciálom použitia v termoelektrických generátoroch. V planetárnych guľových mlynoch sa uskutoční prípravaselenidov, syntetických analógov minerálov naumanitu (Ag2Se), berzelianitu (Cu2-xSe), selenospinelov typuMe3Se4, kde Me = Fe, Ni, Co a CuCr2Se4, prípadne sa použije kombinovaný mechano/termický prístup.Úpravníckou technikou mletia sa bude realizovať aj príprava dopovaných selenidov elementárnym Ag(Cu2-xAgxSe; x=0,1-2) a Zn, Mn, I a iné; (Cu1-xTxCr2Se4-xIx; x=0,1-1) za účelom zlepšenia ich termoelektrickejúčinnosti. Bude sa sledovať kinetika, fázové zloženie, morfológia nedopovaných a dopovaných selenidov,podmienky kompaktizácie práškov a zisťovať ich termoparametre, resp. optické, elektrické a magnetickévlastnosti. Vlastnosti syntetických analógov budú porovnané s prírodnými minerálmi.
Doba trvania: 1.1.2023 – 31.12.2026
Štúdium vplyvu prekurzorov na mechanochemickú syntézu Sr2FeMoO6 a neusporiadanosť Fe/Mo iónov v štruktúre
Program: Iné projekty
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Tóthová Erika, PhD.
Doba trvania: 1.7.2024 – 30.6.2025
HINOX – Vzťahy medzi štruktúrou a nezvyčajnými fyzikálnymi vlastnosťami vo vysoko-nerovnovážnych oxidoch pripravených nekonvenčnou mechanochemickou syntézou
Relationships between structure and unusual physical properties in highly nonequilibrium oxides prepared by unconventional mechanochemical synthesis
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Fabián Martin, PhD.
Anotácia: Nekonvenčné mechanochemické metódy budú použité k príprave nových vysoko-nerovnovážnych nanooxidov. Štúdium ranných štádií procesov mechanicky indukovanej nukleácie a rastu nerovnovážnych fáz poskytne prístup k objasneniu mikroskopického mechanizmu nekonvenčnej mechanochemickej preparačnej metódy. To predstavuje jeden z fundamentálnych a doteraz nevyriešených vedeckých problémov súčasnej mechanochémie/chémie tuhých látok. Bude získaná detailná kvantitatívna informácia o atómovej a elektrónovej štruktúre, o lokálnom štruktúrnom neporiadku, ako aj o dynamických a kinetických procesoch v mechanochemicky pripravených nanomateriáloch. Experimentálne bude štúdovaná mechanická, magnetická a elektrická odozva vysoko-nerovnovážnych nanofáz s cieľom určiť korelácie medzi ich lokálnou štruktúrou a funkčným správaním.
Doba trvania: 1.7.2020 – 30.6.2024
AuMCHBA – Získavanie zlata z ťažko spracovateľných sulfidických koncentrátov s aplikáciou mechanochemicko-biologickej aktivácie
Gold recovery from refractory sulphide concentrates by mechanochemico-biological activation
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Ficeriová Jana, PhD.
Anotácia: Náročné spracovanie koncentrátov s obsahom zlata, ako aj do nedávnej doby používaná nebezpečná kyanidová metóda podnietili aplikáciu nových spôsobov získavania tohto ušľachtilého kovu. Z uvedených príčin je tento vedecký projekt zameraný na získavanie zlata z ťažko spracovateľných sulfidických koncentrátov s použitím nekyanidových mechanochemicko-biologických postupov. Mechanochemická aktivácia koncentrátov a kremičitých schránok špecifikovaných rias v nekyanidovom prostredí reagencií spôsobuje zmeny fyzikálno-chemických vlastností nosných minerálov zlata, ako aj minerálnych zložiek rias. Tieto štruktúrne zmeny majú pri stanovených reakčných podmienkach rozhodujúci vplyv na vylúčenie nanočastíc zlata do nekyanidových reagencií, z ktorých sa následne zafixujú v bunkovom matrixe na mechanochemicky aktivovaných kremičitých schránkach rias.Takto získané nanočastice zlata môžu mať v praxi rôzne využitie, ako je urýchlenie rozkladu nebezpečných látok alebo likvidáciu škodlivín v kontaminovanej vode, pôde a ovzduší.
Web stránka projektu: https://e-vega.sav.sk/
Doba trvania: 1.1.2020 – 31.12.2022
Štúdium fyzikálno-chemických vlastností nanooxidov pripravených kombinovanou mechanochemicko/termickou syntézou
Study of physico-chemical properties of nanooxides prepared by combined mechanochemical-thermal synthesis
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Tóthová Erika, PhD.
Anotácia: Výskum sa sústredí na prípravu dvoch atraktívnych materiálov z hľadiska ich fyzikálno-chemických vlastností kombinovanou mechanochemicko/termickou syntézou. Pôjde o prípravu multiferoického materiálu LiFeSi2O6 a známeho polovodičového materiálu ZnO. Dôraz sa kladie na spôsob prípravy týchto materiálov a síce mechanochemickú aktiváciu a následnú kalcináciu pripravených prekurzorov. Nekonvenčnou mechanochemickou aktiváciou dochádza k zvýšeniu vnútornej a povrchovej energie a zároveň k zníženiu súdržnej energie látok, čo umožňuje zníženie teploty potrebnej na priebeh tuho-fázovej reakcie. U takto pripravených materiálov sa bude študovať vplyv mechanickej aktivácie na fyzikálno-chemické (magnetické a optické) vlastnosti v porovnaní s materiálmi rovnakého zloženia, pripravených inými konvenčnými metódami.
Doba trvania: 1.1.2017 – 31.12.2019
SEMINANO – Mechanochémia polovodičových nanokryštálov: od minerálov k materiálom a liekom
Mechanochemistry of Semiconductor Nanocrystals: from Minerals to Materials and Drugs
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Vedecký projekt sa sústredí na vypracovanie špeciálnych mechanochemických postupov syntézy vyspelýchmateriálov s vysokým stupňom využitia v nanotechnológiách. Budú aplikované nasledovné postupy:mechanochemická syntéza, mechanochemická redukcia, mechanická aktivácia a nanomletie. Výskum a vývoj vrámci tohto projektu sa bude zaoberať niekoľkými perspektívnymi nanofázovými materiálmi (hlavne polovodičovénanokryštály, QDs), ktoré budú charakterizované súborom sofistikovaných metód. Po realizácii syntéz acharakterizácii bude detailne študované využitie v materiálových vedách (optické vlastnosti), medicíne (toxicita aprotirakovinové účinky) a v metalurgii (príprava nanofáz). Špeciálna pozornosť sa bude venovať vzťahu medziparametrami syntézy a vlastnosťami, ktoré sa u aplikovaných procesov využívajú.
Doba trvania: 1.7.2015 – 30.6.2019
Mechanosyntéza lítiových nanosilikátov s významnými elektrochemickými a magnetickými vlastnosťami
Mechanosynthesis of lithium nanosilicates with attractive electrochemical and magnetic properties
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Tóthová Erika, PhD.
Anotácia: V rámci predkladaného projektu sa zameriame na mechanochemicku syntézu lítiových nanosilikátou typu "Li2FeSiO4" a "LiFeSi2O6", ktoré majú významné elektrochemické a magnetické vlastnosti. Pripravené nanomateriály budú podrobne charakterizované, a síce bude študovaná ich štruktúra, povrchové a objemové vlastnosti, veľkosť častíc, morfológia. U nanosilikátu typu "Li2FeSiO4" budeme testovať pomocou galvanostatických meraní ich vhodnosť pre využitie v Li-ion batériách. U nanosilikátu typu "LiFeSi2O6" bude študovaný jeho magnetický stav, ktorý by mal byť určujúci pre potenciálne multiferoické vlastnosti.
Doba trvania: 1.1.2014 – 31.12.2016
CFNT-MVEP – Centrum fyziky nízkych teplôt a materiálového výskumu v extrémnych podmienkach
Center of Low Temperature Physics and Materials Research in Extremal Conditions
Program: Centrá excelentnosti SAV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: V spolupráci s dvoma ďalšími ústavmi SAV a Prírodovedeckou fakultou UPJŠ bude študovaných niekoľko perspektívnych materiálov pri extrémnych podmienkach, nízkej teplote a vysokoenergetickom mletí. Vzájomná výmena poznatkov, ako aj experimentálnych zariadení bude využitá pre získanie nanomateriálov s neočakávanými vlastnosťami.
Doba trvania: 4.8.2011 – 3.8.2015
MECHANO – Mechanochemická modifikácia minerálov pre vyspelé nanotechnologické aplikácie
Mechanochemical Modification of Minerals for Advanced Nanotechnology Applications
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Vedecký projekt sa sústredí na modifikáciu vlastností vybraných minerálov mechanochemickými postupmi. Intenzívne mletie generuje v mineráloch zmeny celého radu fyzikálne-chemických vlastností, ktoré je možné využiť pre vyspelé aplikácie v rôznych odvetviach. Pre environmentálne aplikácie sa využije schopnosť aktivovaných silikátov viazať oxid uhličitý. Podobnú schopnosť vykazujú oxidy a karbonáty pri sorpcii toxických kovov z roztoku. Dvojstupňový rozklad sulfidov pri intervencii mechanochemického lúhovania vedie k nanotechnologickým aplikáciám prípravy nanokryštalickej medi. Mechanochemická príprava nanokryštalických syntetických minerálov na báze sulfidov, selenidov a titanátov vedie k aplikáciám v materiálovom inžinierstve. Nanosuspenzie sulfidu arzénu vykazujú nový, v Európe doteraz neskúmaný priaznivý efekt pri eliminácii rakovinových buniek.
Doba trvania: 1.5.2011 – 31.10.2014
Mechanická aktivácia minerálov pre environmentálne, materiálové a terapeutické aplikácie
Mechanical Activation of Minerals for Environmental, Materials and Terapeutic Application
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Vedecký projekt sa sústredí na modifikáciu vlastností vybraných minerálov mechanickou aktiváciou. Mechanická aktivácia v zariadeniach intenzívneho mletia generuje v mineráloch zmeny celého radu fyzikálnochemických vlastností, ktoré je možné využiť pre environmentálne, materiálové a terapeutické aplikácie. Budú sa skúmať minerály na báze sulfidov, karbonátov a silikátov. Využije sa potenciál aktivovaných minerálov pre sorpciu kadmia a arzénu z roztokov a oxidu uhličitého z plynnej fázy, prípravu nanokryštalickej medi a zinku a overenie možnosti využitia sulfidov arzénu pre deštrukciu rakovinových buniek.
Doba trvania: 1.1.2011 – 31.12.2013
Príprava nanokryštalických polovodičov na báze selenidov vysoko-energetickým mletím
High-energy milling preparation of nanocrystalline semiconductors on the basis of selenides
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Achimovičová Marcela, PhD.
Anotácia: Vedecký projekt bude zameraný na prípravu nanokryštalických polovodičov na báze selenidov bizmutu a cínu vysoko-energetickým mletím a ich charakterizáciu. V planetárnom guľovom mlyne sa uskutoční konvenčná mechanochemická syntéza selenidov cínu (SnSe2) a bizmutu (BiSe, Bi2Se3) z elementárnych prekurzorov (Sn, Bi, Se). Procesom mechanicky indukovanej samo-udržiavacej reakcie (MSR) sa bude sledovať mechanizmus syntézy selenidov bizmutu v špeciálne upravenom mlecom zariadení. Bude sa študovať spôsob dezagregácie častíc mechanochemicky syntetizovaných selenidových polovodičov použitím pobrchovo-aktívnych látok a taktiež sa overí možnosť využitia selenidu cínu ako elektródového materiálu pre Li-batérie.
Doba trvania: 2.1.2011 – 31.12.2013
nanoCEXmat II – Budovanie infraštruktúry Centra excelentnosti progresívnych materiálov s nano a submikrónovou štruktúrou
Building of Infrastructure of Centre of Excellence of Progressive Materials with Nano- and Submicrone Structure
Program: Štrukturálne fondy EÚ Výskum a vývoj
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: V rámci prekladaného projektu sa bude modernizovať súčasný experimentálny prístrojový park Oddelenia mechanochémie ÚGt SAV. Bolo prehodnotené možné využitie nových zariadení pre charakterizáciu nanofáz, na základe ktorého sa vykonal návrh pre nákupy. Tieto aktivity sa vykonali podľa potrieb všetkých riešiteľov / členov projektu nanoCEXmat II s cieľom zvýšiť úroveň prístrojového parku výskumných ústavov a univerzít vo Východoslovenskom regióne.
Doba trvania: 1.5.2010 – 30.4.2013
Využitie mechanochemických postupov v mineralurgických procesoch a pri príprave nanomateriálov
Using of mechanochemical methods in mineralurgical processes and at preparation of nanomaterials
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Achimovičová Marcela, PhD.
Anotácia: Výskum sa sústredí na využitie mechanochemických postupov v mineralurgických procesoch a na prípravu nanokryštalických polovodičov a nanokompozitov. Vedecký projekt bude skúmať možnosti mechanochemickej syntézy sulfidov, resp. selenidov kovov a mechanochemickej redukcie sulfidov kovov horčíkom v laboratórnom aj priemyselnom mlyne. Mechanickou aktiváciou sa budú modifikovať vlastnosti cementátorov, čo prispeje k zefektívneniu technológie cementácie. Taktiež sa mechanická aktivácia minerálov použije pri mechanochemickej karbonizácii vybraných minerálov, čo bude mať vplyv na proces zachytávania CO2 skúmanými minerálmi. V projekte sa zrealizuje nekyanidový spôsob extrakcie zlata a striebra z Au-Ag odpadov.
Doba trvania: 1.1.2008 – 31.12.2010
ZOMEKA – Zachytávanie CO2 mechanochemickou karbonizáciou nerastov
CO2 sequestration by mechanochemical carbonation of minerals
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Anotácia: Projekt sa sústredí na modifikáciu vlastností nerastov schopných za určitých podmienok viazať oxid uhličitý. Keďze sa jedná o doktorandskú dizertačnú prácu, v úvodnej časti sa zameriava na literárnu rešerš venovanú rôznym spôsobom zachytávania oxidu uhličitého. Experimentálne práce sa sústredia na optimalizáciu mechanochemickej aktivácie nerastov ich intenzívnym mletím. V laboratórnych podmienkach sa preskúma mletie v planetárnom mlyne a v atritore, ktoré umožňujú aplikovať rôzne režimy mletia uplatňujúce sa v technologických podmienkach. Reaktivita pripravených disperzií sa overí v ich interakcii s oxidom uhličitým a verifikuje pre vzorky aktivované v priemyselnom mlyne. Záverečná časť projektu bude venovaná napísaniu doktorandskej dizertačnej práce.
Doba trvania: 1.11.2006 – 30.11.2009
Mechanochemická príprava nanokryštalických látok a ich využitie v mineralurgii
Mechanochemical Preparation of Nanocrystalline Substances and its Application in Mineral Processing
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. RNDr. Baláž Peter, DrSc.
Doba trvania: 1.1.2005 – 1.12.2007
FOCAT – Fotokatalytické čistenie kontaminovaných vôd a vzduchu použitím nanomateriálov
Photocatalytic purification of contamined water and air using nanostructured materials
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Fabián Martin, PhD.
Anotácia: Projekt je zameraný na štúdium fotokatalytických procesov čistenia znečistených vôd a ovzdušia použitím nanomateriálov, založených predovšetkým na báze oxidov. V rámci riešenia projektu bude porovnávaná fotokatalytická účinnosť mechanochemicky pripravaných materiálov s ostatnými komerčnými fotokatalyzátormi. V súčasnosti je komerčný TiO2 (P25 Degussa, zmes anatasu a rutilu) jedným z najrozšírenejšie používaných fotokatalyzátorov pracujúcich v UV oblasti. Jedným z našich cieľov bude nahradiť jednu zo zložiek anatas/rutil iným oxidom tak, aby sa znížila hodnota šírky zakázaného pásma a fotokatalyzátor by bol aktívny aj vo viditeľnej oblasti elektromagnetického spektra. Štúdium kinetiky fotokatalytických reakcií na modelových plynných a kapalných roztokoch bude hodnotené na základe Langmuir – Hinshelwood modelu ako pre reakčné podmienky s kontinuálnym tak aj pre podmienky s dynamickým prietokom (použitím cirkulačnej pumpy plynu).
Doba trvania: 0.0.0000 – 0.0.0000
HINOX – Vzťahy medzi štruktúrou a nezvyčajnými fyzikálnymi vlastnosťami vo vysoko-nerovnovážnych oxidoch pripravených nekonvenčnou mechanochemickou syntézou
Relationships between structure and unusual physical properties in highly nonequilibrium oxides prepared by unconventional mechanochemical synthesis
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Fabián Martin, PhD.
Anotácia: Nekonvenčné mechanochemické metódy budú použité k príprave nových vysoko-nerovnovážnych nanooxidov. Štúdium ranných štádií procesov mechanicky indukovanej nukleácie a rastu nerovnovážnych fáz poskytne prístup k objasneniu mikroskopického mechanizmu nekonvenčnej mechanochemickej preparačnej metódy. To predstavuje jeden z fundamentálnych a doteraz nevyriešených vedeckých problémov súčasnej mechanochémie/chémie tuhých látok. Bude získaná detailná kvantitatívna informácia o atómovej a elektrónovej štruktúre, o lokálnom štruktúrnom neporiadku, ako aj o dynamických a kinetických procesoch v mechanochemicky pripravených nanomateriáloch. Experimentálne bude štúdovaná mechanická, magnetická a elektrická odozva vysoko-nerovnovážnych nanofáz s cieľom určiť korelácie medzi ich lokálnou štruktúrou a funkčným správaním.
Doba trvania: 0.0.0000 – 0.0.0000