Projektová činnosť

Medzinárodné

CORFO – Vývoj in-situ biolúhovacej metódy pre čistenie kremenných pieskov a aplikácia testovania prototypu poloprevádzky
Development of In-situ Bioleaching Method to Clean Quartz Sands and Application through Testing Prototype Pilot Plant
Program: Iné
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Štyriaková Iveta, PhD.
Anotácia: Cristalerías Chile SA je spoločnosť zaoberajúca sa výrobou sklenených obalov, pričom využíva surovinu kremenného piesku, ktorá nespĺňa čistotu potrebnú k vytvoreniu kvalitného skla. Jednou z vedeckých činností Ugt SAS je výskum a vývoj nových technológii v rámci biotransformacie silikátových minerálov heterotrofnými baktériami, ktorá môže slúžiť na rozvoj technológie biolúhovania pre čistenie kremenných pieskov v Čile.
Doba trvania: 1.1.2014 – 31.12.2017
Biolúhovanie – Uvoľňovanie uzavretých častíc striebra zo silikátového matrixu biolúhovaním
Liberalization of locked Ag particles from silicate matrix by bioleaching
Program: Iné
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Štyriaková Iveta, PhD.
Anotácia: Laboratórne testy sú realizované ako časť iniciatívy zvýšiť výťažnosť získavania striebra z rudy uskladnenej na halde. Laboratórne testy sú založené na bakteriálnom lúhovaní suroviny, tento proces spôsobuje rozpúšťanie mineralného matrixu, v ktorom sú uzatvorené minerály striebra.Sleduje sa inhibícia ortute ako časť laboratórnych experimentov. Výsledky sú utajené podľa požiadaviek firmy z USA.
Doba trvania: 1.5.2012 – 30.5.2013
bacteria – Identifikácia baktérií z pôdy a sedimentov
Identification of soil and sediment bacteria
Program: Medziakademická dohoda (MAD)
Zodpovedný riešiteľ: MVDr. Štyriak Igor, PhD.
Anotácia: Izolácia bakteriálnej DNA a identifikácia bakteriálnych druhov vo vzorkách kontaminovanej pôdy a sedimentu
Doba trvania: 5.10.2011 – 14.10.2011

Národné

GEOCEX – Centrum excelentnosti pre integrovaný výskum geosféry Zeme
Centre of Excellence for Integrative Research of the Earth´s Geosphere
Program: Štrukturálne fondy EÚ Výskum a vývoj
Zodpovedný riešiteľ: MVDr. Kupka Daniel, PhD.
Anotácia: Strategický cieľ projektu spočíva v podpore excelencie integrovaného výskumu geosféry Zeme s dôrazom na rozvoj požadovanej infraštruktúry, medzinárodnej spolupráce a vzdelávania. Realizácia projektu výrazne prispela k vylepšeniu laboratórneho vybavenia výskumných inštitúcií v Banskobystrickom a Košickom regióne (Ústav vied o Zemi SAV – pobočka Banská Bystrica, Ústav geotechniky SAV Košice a Technická univerzita vo Zvolene), ktorá sa prejaví vo vyššej kvalite vedeckých výstupov a účasti v medzinárodných výskumných projektov. Integrovaný výskum bol realizovaný v štyroch hlavných aktivitách: Hlavný partner. Ústav vied o Zemi SAV:1) – Analýza globálnych zmien a ich vplyv na ekosystém a biodiverzitu Zeme (dokumentácia a datovanie globálnych zmien, analýza fosílnych ekosystémov, identifikácia evolučných zmien biodiverzity, rekonštrukcia klimatickej histórie Zeme, identifikácia náhlych katastrofických udalostí).2) Výskum procesov tvorby kôry a geodynamické podmienky Zeme (geochemické a petrogenetické podmienky tvorby litosféry, geológia útvarov, orogenická štruktúra a paleogeografický vývoj Západných Karpát).Partner 1. Ústav geotechniky SAV Košice: 3) Štúdium biogeochemických procesov and environmentálnych aspektov ochrany baníckej krajiny Partner 2. Technická univerzita vo Zvolene: 4) Štúdium materiálovo-energetických tokoch vrchnej časti geosféryV rámci projektu boli na ÚGt SAV založené tieto laboratóriá: – Laboratórium geomikrobiológie – Laboratórium tuhej fázy aerosólov
Web stránka projektu: http://www.geol.sav.sk/centex/
Doba trvania: 1.9.2010 – 28.2.2015
Biochemical trea – Stimulácia biochemických procesov úpravy surovín a odpadov
Stimulation of biochemical processes of raw material and waste treatment
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Štyriaková Iveta, PhD.
Anotácia: Bakteriálna redukcia a disolúcia železa je vysoko regulovateľný biochemický proces. Táto vedecká oblasť reprezentuje jednu z neznámych a málo skúmaných oblastí mikrobiálnej ekológie a pritom je veľmi dôležitá pri navrhovaní postupov využívania biotechnológií. Vedomosti o aktivite baktérii v kolobehu železa môžu poskytnúťrozličné smery využitia a to v zlepšení kvality nerudných surovín, sedimentov, pôd a v recyklácii železom pokrytých filtrov po sorpcii ťažkých kovov a odpadov. Biodostupnosť Fe (III) je v environmentálnom prostredí zvýšená, keď je bohatá na organické komponenty zahŕňajúce humínové substancie a cheláty. Železo-redukujúcebaktérie hrajú významnú úlohu v kolobehu železa a uhlíka, pričom stimulujú mobilitu kovov a degradačné procesy organických kontaminantov. Nesterilné podmienky dávajú fylogenetickú diverzitu železo – redukujúcich baktérií, a tak je pravdepodobné, že existuje viac než jedna stratégia pre minerálnu disolúciu železa, ktorá bude študovaná.
Doba trvania: 1.1.2011 – 31.12.2014
Štúdium vlastností kompozitov na báze bentonitu, kremenných pieskov a bakteriálnych buniek
Study of the properties of bentonite, quartz sand and bacterial cells based composites
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Danková Zuzana, PhD.
Anotácia: Cieľom predkladaného projektu je štúdium vlastností prírodných materiálov použiteľných ako zložky zmesného sorbenta v procese odstraňovania ťažkých a toxických kovov z vodného prostredia. Komponentmi zmesového materiálu budú bentonit a kremenný piesok modifikované precipitáciou oxidov kovov na ich povrchy. Modifikácie bentonitu a kremenného piesku, charakterizované zmenami v ich štruktúrnych, povrchových a pórovitých vlastnostiach poskytnú nové sorbenty, ktorých sorpčné vlastnosti sa posúdia v rámci experimentov. Použitie adherovaných bakteriálnych buniek na skúmané modifikované minerálne povrchy má za cieľ ďalšie vylepšenie sorpčných vlastností. Sorpčno-difúzne vlastnosti práškovej zmesi získané z kolónového experimentu umožnia stanoviť optimálny hmotnostný pomer modifikovaného bentonitu a kremenného piesku. Stimuláciou bakteriálnych buniek na povrchu zmesi sa očakáva regenerácia sorbentu.
Doba trvania: 1.1.2012 – 31.12.2014
Fyzikálne a fyzikálno-chemické vlastnosti modifikovaných prírodných minerálov s cieľom ich environmentálneho využitia
Physical and physico-chemical properties of modified natural minerals with the aim of their environmental utilization
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Mockovčiaková Annamária, PhD.
Doba trvania: 1.1.2009 – 31.12.2011
In – situ biolúhovacia predúprava priemyselných minerálov
In – situ bioleaching pretreatment of industrial minerals
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Štyriaková Iveta, PhD.
Anotácia: Biotechnologické spracovanie nerudných surovín predstavuje novú alternatívnu cestu účinného skvalitnenia priemyselných minerálov v kombinácií s elektromagnetickou separáciou. tento proces by bolo vhodné využiť aj na Slovensku, nakoľko u nás nie je vybudovaná technológia úpravy nerudných surovín, kvalitné nerudné suroviny sú stále len dovážané, čo predražuje cenu výrobkov. In-situ postup nového ekonomického čistenia prostredníctvom bakteriálneho odstránenia železitých minerálov z kremenných pieskov a iných priemyselných minerálov umožní vyprodukovať vysokokvalitné suroviny. In-situ biolúhovanie preukáže veľmi dôležité faktory, ktoré modifikujú interakcie baktérií s minerálnym povrchom a extrakciou Fe v prírodnom prostredí. Životné podmienky a rast mikroorganizmov bude monitorovaný v priebehu in-situ biolúhovania. V novej čistiacej procedúre budú použité autochtónne a inokulované železo-redukujúce baktérie. Biologicko-chemický proces predúpravy alebo úpravy nerudných surovín bude stimulovaný regulovaním podmienok bakteriálenej aktivity.
Doba trvania: 1.6.2008 – 30.6.2011
Bioremediačný potenciál minerálnej a bakteriálnej mobilizácie a imobilizácie kovov
Bioremedial potential of minerals and bacterial metal mobilization and imobilization
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Štyriaková Iveta, PhD.
Anotácia: Antropogénna činnosť v podobe priemyselných vôd a zvetrávacie procesy majú značný vplyv na zvyšovanie kovov v environmentálnom prostredí. Aktivita relatívne vysokých mikrobiálnych počtov v zemskej kôre vyžaduje presnejšie hodnotenie biogeochemického zvetrávania sedimentov, pôd a spôsoby kolobehu kovov. Mikrobiálna kolonizácia a organické látky môžu dramaticky vplývať na rýchlosť a mechanizmus zvetrávacích reakcií minerálov a mobilizácií a imobilizácii kovov. Prírodné procesy spojené so vznikom železitých a ílových minerálov majú veľký praktický dosah na jednej strane pre kumuláciu nežiadúcich prímesi v sedimentoch, pôde a nerudných surovinách a na druhej strane umožňujú vysvetliť mnohé zvláštnosti formovania určitého kontaminovaného prostredia. Hlavným vedeckým cieľom navrhovaného projektu bude študovanie možnosti odstraňovania kovov zo sedimentov, pôd, vôd a nerudných surovín a získanie nových poznatkov v oblasti bioremediačnych technológii.
Doba trvania: 1.1.2008 – 31.12.2010
Hodnotenie porchov a pórovitých štruktúr rôznych minerálov v chemických, fyzikálnych a biologických procesoch ich úpravy
Evaluation of surface and pore structure of various materials after chemical, physical and biological treatments
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Mockovčiaková Annamária, PhD.
Doba trvania: 1.1.2006 – 1.12.2008